www.bachlong.q4.pl
www.bachlong.q4.pl
W służbach mundurowych zastępuje się ostatnio termin „sztuki walki” lub sporty walki” nazwą „combat”. Nie zawsze jest to jednak zgodne z prawdą.
Na zdjęciu trenerzy :
Ryszard Gibczyński 8 IKVCDan
(Włocławek)
Andrzej Gordziewicz 5 IKVCDan
(Węgorzewo)
Ryszard Gibczyński 8 IKVCDan i Andrzej Gordziewicz 5 IKVCDan

Cel szkolenia

W tym punkcie (najważniejszym) powinien się znaleźć ścisły podział na służby mundurowe i ich specyfikę. Żołnierza zasadniczej służby wojskowej nie będziemy szkolili z zakresu walki nożem czy technik specjalnych. Służba wojskowa trwa tylko rok, a młody, wyszkolony chłopak, mógłby się okazać przydatny w jakiejś grupie przestępczej.
Szkolenie policjantów, funkcjonariuszy straży miejskiej, służby więziennej czy ochroniarzy musi być ukierunkowane na działania zgodne z prawem obowiązującym w naszym kraju.

Czas trwania szkolenia

To również ważny element przy układaniu planu szkoleniowego. Jak już wspomnieliśmy, zasadnicza służba wojskowa trwa rok. Policjanta przyjętego do służby kandydackiej szkoli się półtora roku, a do służby przygotowawczej trzy lata. Inne służby mundurowe mogą rozłożyć szkolenie na długofalowy cykl.

Kogo szkolimy i po co?

W każdym z tych szkoleń musimy, oprócz szkolenia technicznego i fizycznego (rozwój cech motorycznych), uwzględnić takie elementy, jak: strategia i taktyka walki.
To wszystko musi być poparte odpowiednim treningiem psychologicznym.
Człowiek służący w formacjach mundurowych powinien mieć świadomość, że jego praca związana jest z ciągłym ryzykiem. Dlatego właśnie musi umieć przeciwstawić się w sposób racjonalny problemom i wyjść z każdej opresji.
Odpowiednie przygotowanie psychiczne powinno w szkoleniu być traktowane na równi ze szkoleniem walki.

Warunki pracy

W naszym programie szkoleniowym musimy uwzględnić czas i miejsce zajęć.
Zadaniem instruktora jest zadbanie o to, aby treningi były przeprowadzane w ciekawy i profesjonalny sposób.
Musimy pamiętać, że świetnie wyposażona sala treningowa to nie wszystko. Dużo zależy od prowadzącego zajęcia, jego inwencji, wiedzy i umiejętności pracy z zespołem.
Ponadto zajęcia typu combat powinny być prowadzone w różnych warunkach pogodowych, w ubraniu treningowym i takim, w którym chodzimy na co dzień.
Nauka taktyki i strategii walki w połączeniu z walką wręcz, nauką technik interwencyjnych (policja, straż miejska) powinny przebiegać w warunkach zbliżonych do naturalnych.
Bardzo ważne jest także to, aby uczestnik treningu był przekonany, że to, czego się z takim wysiłkiem uczy, może się przydać w pracy, że czasami ułamek sekundy może zdecydować o życiu.
Trening nie jest złem koniecznym, ale elementem niezbędnym w ich pracy, gdzie sprawność fizyczna jest potrzebna na równi ze sprawnością intelektualną.
VS Ryszard Jóźwiak
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie. X zamknij