www.bachlong.q4.pl
www.bachlong.q4.pl

Szkolenie z zakresu posługiwania się TSB ( pałką teleskopową )

W dniu 16.03.2005 r. Region mazowiecki Polskiego Związku Instruktorów Służb Mundurowych przeprowadził seminarium pt. "Posługiwanie się pałką teleskopową ( TSB ) oraz pałką drewnianą.
( Tambo ) - aspekty prawne posługiwania się przyrządami, technika, metodyka dla służb mundurowych oraz cywili";. Współorganizatorem meetingu była również firma B & B Company Centrum Szkolenia Formacji Ochrony, na codzień współpracująca z RM PZISM. Wykładowcami byli instruktorzy związkowi posiadający m.in. uprawnienia międzynarodowe oraz eksperci Kem Vo Combat - systemu walki wręcz dla służb mundurowych z wieloletnim doświadczeniem :
1 - Grzegorz Krauze - 7 dan, prezes reg/Maz. PZISM,
2 - Ryszard Jóźwiak - 7 dan,
3 - Ryszard Gibczyński - 7 dan,
4 - Tomasz Marszałek - 4 dan.
Natomiast uczestnikami byli to funkcjonariusze służb mundurowych z całej Polski - łącznie około 140 osób. W pierwszej części>Grzegorz Krauze, były szkoleniowiec AT w Warszawie i były wieloletni funkcjonariusz bojowej sekcji AT, przedstawił aspekty prawne posługiwania się przyrządami, a w szczególności TSB.
Baton teleskopowy jest bardzo groźną bronią i użycie go w walce jest karalne, jeżeli przekroczymy zakres obrony koniecznej. Na stażu, jak już wspomniałem wyżej poruszane, były te aspekty.

Uniwersalność tej broni polega na tym, że możemy ją stosować w dwojaki sposób-jako pałkę ( tambo ) i kijek ( yawarę ), czyli wash & go, dwa w jednym. Najczęściej stosuje się poniżej wymienione rozmiary TSB.

TSB - 16
TSB - 21
TSB - 26
Otwarta pałka ma długość - 16 cali, natomiast zamknięta - 6,5 cala
Otwarta pałka ma długość - 21 cali, natomiast zamknięta - 8 cali
Otwarta pałka ma długość - 26 cali, natomiast zamknięta - 10 cali
Szkolenie TSB
Szkolenie TSB
Pierwsi pałkę teleskopową wynaleźli i zastosowali Japończycy w latach 60 - tych XX wieku. Pierwsze modele były jednak niedopracowane ze względu na mechanikę przyrządu jak i materiału z którego były wykonane. Dopiero w latach 80 - tych, amerykański ekspert sztuk walki, były policjant, autor popularnego podręcznika dla służb mundurowych - " Techniques of vigilance "; ( nowe policyjne bronie yawara, tonfa i baton ) - Kevin Parson dopracował TBS do obecnej postaci. Założył firmę Armament System and Procedures, ( ASP ), która zajęła się produkcją i szkoleniem z zakresu pałki teleskopowej. Przede wszystkim, do produkcji użyto specjalnych stopów metali dzięki, czemu zwiększono odporność na uszkodzenia mechaniczne TSB jak i zmniejszono jej ciężar. Produkt firmy K. Parsona był ( i jest ) tak wysokiej jakości, że w USA nazwa " pałka teleskopowa"; została w potocznym języku zastąpiona nazwą ASP. Techniki walki ta bronią rozwinął też ekspert JKD ( Jeet Kune Do ) - Jeff Imada - Japończyk zamieszkały w USA. Postać o tyle ciekawa, że pierwszy spoza kręgu Filipińczyków opracował i przedstawił w formie książkowej techniki noża motylkowego - balisong. Jest również instruktorem nowej generacji szkoleniowców systemu JKD.
Keibo jest przyrządem skuteczniejszym w użyciu niż tradycyjna policyjna tonfa oraz prostszy jest proces nauczania posługiwania się. Na swoim wyposażeniu ma ją m.in. francuska CRS. Wracając do Keibo, podam w zarysie jego parametry. Schowany ma długość około 20 cm. W tym stanie nadaje się do użycia jako Yawara. Po rozłożeniu osiąga 55 cm.( zdjecie schowanej i rozłożonej ) Wykonany jest najczęściej z lekkiego i mocnego metalu. Spotkałem się też z pałką teleskopową z mocnego tworzywa sztucznego. Wg. mojej opinii najpraktyczniejszy jest jednak ten wykonany z metalu, ze względu na ciężar i efekt przy uderzeniu. Pałki tego typu są kute, a najlepsze są wykonywane w amerykańskich firmach CASCO lub ASP. Inne nie zawsze trzymają określone parametry.

Wracając do stażu, uczestnicy byli podzieleni na trzy grupy. Pierwszą grupę nauczał trener Ryszard Jóżwiak - m.in. podstaw otwierania TSB, pozycji, poruszania się oraz podstawowych technik ataku i obrony. Grzegorz Krauze i Ryszard Gibczyński nauczali natomiast technik prewencyjnych, przydatnych służbom mundurowym. Cały staż trwał prawie 6 godzin.

Na zakończenie - uczestnicy otrzymali CD z technikami i aktami prawnymi dotyczącymi posługiwania się TSB. Kwietniowe szkolenie otwiera cykliczny program staży dla służb mundurowych. Kolejne szkolenia obejmować będą m.in. taktykę walki w pomieszczeniach zamkniętych, posługiwanie się sznurem i yawarą, techniki interwencyjne.

VS Ryszard Jóźwiak
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie. X zamknij