Poniższy tekst pochodzi z przygotowanej do druku
książki pt. " Yawara - specjalny system samoobrony "
Cz. 1 spis treści podręcznika
1 - co to jest yawara
2 - krótka historia yawary
System JRYawaraS
1 - sposoby ukrycia yawary,
2 - sposoby szybkiego wyjmowania przyrządu,
3 - techniki uchwytów yawary,
4 - metody uderzeń, i nacisków ( atemi yawara ),
5 - techniki walki dwoma yawarami,
6 - łączenie yawary z innymi broniami ( tambo, tanto itd. ),
7 - sposoby łączenia atemi yawara z technikami zapaśniczymi,
8 - yawara kontra inne bronie,
9 - trening yawarą,
10 - taktyka walki ( zasady ) wg. systemu JRYawara
11 - techniki samoobrony,
12 - techniki posługiwania się koppo,
13 - inne bronie - coc nho, yawgar, kubotan.
Sposoby ukrycia yawary
Jedną z głównych zalet yawary jest to , że broń jest mała i łatwa do ukrycia. Substytutem przyrządu może być długopis, kawałek patyczka, grzebień, duży klucz itp. Yawarę możemy ukryć na kilka sposobów i w zależności od sytuacji.
1 - gdy nie ma zagrożenia możemy trzymać przyrząd np. w kieszeni marynarki, w plecaku, aktówce, tak aby nie przeszkadzała w chodzeniu i nie
była widoczna.
2 - gdy występuje zagrożenie musimy też ukryć broń, ale tak aby była pod ręką i można by było w każdej chwili ją użyć i tak np. :
- za paskiem, np. marynarka ukrywa jej położenie,
- gdy nie mamy wierzchniego okrycia yawara może być ukryta z tyłu za paskiem,
- w dłoni, tak aby była niewidoczna.
Sposoby szybkiego wyjmowania przyrządu
Jak już wspomniałem ważne jest, aby przeciwnik jak najpóźniej zorientował się , że posiadamy broń. Jej wyjęcie musi być "dyskretne" i na tyle szybkie, aby oponent aż do chwili użycia przez was yawary nie zorientował się że ją posiadacie. W pierwszej kolejności należy zneutralizować atak, tak aby zablokować ręce napastnika i dopiero wtedy efektywnie użyć broni.
Trening yawarą
Aby poznać zasady posługiwania się yawarą w pierwszej kolejności należy dobrze opanować techniki walki bez broni a więc :
- pozycje - poruszanie się - przyjmowanie gardy,
- uderzenia - kopnięcia - bloki,
- techniki zapaśnicze.
Na bazie ww. technik budujemy nasze umiejętności w posługiwaniu się yawarą. Następnym etapem będzie taktyka walki, którą tworzymy poprzez trening :
- indywidualny ( walka z cieniem - kata ),
- ćwiczenia z partnerem,
- walki zadaniowe,
- wolna walka
- trening na worku, tarczy itp.
Taktyka walki ( zasady ) wg. JRYawaraSystem ( JRYS )
Istnieje kilka sposobów posługiwania się yawarą, niektóre z nich znacznie się różnią od siebie. Przede wszystkim należy pamiętać na czym polega skuteczność tej broni. Do najważniejszych należy jej twardość. Kończynami nie osiągniemy tej siły nacisku, jaką możemy osiągnąć yawarą. Uderzenie końcami będzie również bardziej efektywne niż cios pięścią i nie wymaga wykorzystania takiej siły jak w przypadku technik ręcznych. Niektóre systemy polegają na nacisku na punkty witalne. Ten sposób walki wymaga jednak długiego procesu nauczania, bardzo dobrej znajomości punktów witalnych. JRYawaraSystem oparty jest na metodzie Bruce Tegnera ( Jukado ) oraz metodzie F. Matsuyamy. Obie szkoły preferują uderzenia i naciski na duże powierzchnie mięśni. Uwzględnia się przy taktyce walki warunki użycia broni i tak np. gdy przeciwnik ma na sobie grube ubranie, nie stosuje się uderzeń w tułów, ale w nogi lub głowę. W JRYawaraSystem stosuje się ponadto w taktyce walki następujące zasady :
- w pierwszej kolejności atakuje się "broń" nieuzbrojonego napastnika, czyli jego ręce i nogi,
- jako kontratak wykonuje się serie ataków yawarą i kończynami w przeciwnika, stosując uderzenia w różnych płaszczyznach i wysokościach,
dla utrudnienia obrony,
- drugim sposobem, po kontrataku yawarą ( uderzenia lub naciski ) jest przejście do technik zapaśniczych . Jeżeli broń będzie przeszkadzać ich
wykonaniu powinna być wyrzucona ( zasada aby nie być "niewolnikiem broni ),
- w walce z kilkoma przeciwnikami stosujemy uderzenia, nie wchodzą do walki z technikami zapaśniczymi ( z wyjątkiem podcięć ).
Zasady skutecznego działania yawarą :
1 - im później przeciwnik zorientuje się , że posiadasz broń w ręku tym dłużej masz nad nim przewagę.
2 - yawara musi być wykorzystana w pierwszej fazie walki, kiedy przeciwnik nie jest zorientowany, że posiadacie broń.
3 - nie bądź niewolnikiem broni, ćwicz warianty walki gdy stracisz broń.
4 - posiadanie yawary musi być poparte treningiem technicznym i kondycyjnym. Same posiadanie przyrządu nie daje wam gwarancji zwycięstwa.
5 - należy znać dobre i złe strony yawary, najlepiej gdy sami je odkryjecie.
Przykłady technik posługiwania się Yawarą
Obrona przed podwójnym chwytem za klapy
W pierwszym momencie broniący się zabezpiecza ręce oponenta oraz cofa się do tyłu. Trzymając jedną ręką ręce napastnika, wolną ręką sięga po ukrytą yawarę. Zadaje cios w brzuch przyrządem , następnie ponawia atak tą sama ręką zadając cios łokciem. Kończy akcję poprzez założenie oponentowi dźwigni nadgarstkowej.
Obrona przed podwójnym chwytem za klapy
Broniący wykonuje side step, przechwytując równocześnie rękę napastnika. Wyjmuje yawarę i zadaje nią cios w brzuch. Kontynuuje kontratak poprzez uderzenie kolanem. Kończy obronę założeniem dzwigni na ramię, położeniem oponenta na ziemi i naciskiem yawarą na szyję.