W roku 1999 nastąpił nowy rozdział w Polskim VVD. Nawiązaliśmy kontakt z Intercontinental Vovinam Viet Vo Dao Association, federacją, której siedziba znajduje się w Wietnamie. W 2000 roku Polskę odwiedził w styczniu dyr. techniczny Rumuńskiej Federacji VVN - Florin Macovei (3 dang), a następnie w czerwcu tego roku Mistrz Patrick Levet (4 dang) - ówczesny dyrektor techniczny Intercontinental VVNVVDA. Wizyta była oficjalnym zaproszeniem Polskiej Reprezentacji na Mistrzostwa Vovinam VVD do Wietnamu.
Wizyta w Polsce dyr. technicznego Rumuńskiej Federacji VVN - Florina Macovei |
Wizyta w Polsce Mistrza Patricka Leveta byłego dyr. technicznego IVVNVVDA |
Nasza reprezentacja uczestniczyła również w dwumiesięcznym stażu u mistrza Nguyen Van Chieu (8 dang), dyrektora technicznego IVVNVVDA. Poniżej znajduje się sprawozdanie z tej wizyty, jak również ze spotkania z Wielkim mistrzem Le Sang napisane przez Mistrza Ryszarda Jóźwiaka.
Wietnam 2000 - międzynarodowy staż VVD Polska
W dwudziestą rocznicę naszej działalności w Polsce (od roku 1980) ekipa Polskiego VVD odwiedziła Mekkę Viet Vo Dao - Wietnam. Sytuacja jest trochę paradoksalna. Ja, który jestem prekursorem VVD w Polsce, uczyłem się VVD na całym świecie (Europa, Ameryka Południowa) u największych mistrzów, po 20 latach treningu pierwszy raz mogłem "dotknąć" VVD w Wietnamie.
Przede wszystkim niezwykle serdeczne spotkanie ze strony mistrza Nguyen Van Chieu, prezydenta wietnamskiej federacji Vovinam Viet Vo Dao, niezwykle skromnego i serdecznego człowieka. Z przyjemnością stwierdzam, że podobnie jak w przypadku mistrzów z International VVD - czarne kimona (wymienię tylko niektórych m.in. moich nauczycieli braci Ngo, mistrza Phan Hoang - prezydenta IVVD, mistrza Bao Lan, mistrza Tung) spotkaliśmy się z prawdziwymi mistrzami, nie tyko w sensie sprawności fizycznej, ogromnej wiedzy, ale przede wszystkim etyki.
Trzecie Międzynarodowe Mistrzostwa Vovinam Viet Vo Dao 03.08.2000
(Hoi Dien Vovinam VVD Quoc Te
Były to trzecie z kolei, organizowane raz do roku międzynarodowe mistrzostwa Vovinam VVD. Tak jak w poprzednich latach miejscem zawodów był "Ho Chi Minh Sport Center" w Thanh Pho Ho Chi Minh (Sajgonie). Głównym mistrzem i organizatorem zawodów był mistrz Nguyen Van Chieu (8 dang), gościem honorowym i szefem komisji sędziowskiej był przedstawiciel Intercontinental VVN VVD w Europie, mistrz Sudo (6 dang) z Francji. W zawodach brało udział 12 ekip, w tym drużyny z Francji (3 ekipy), Polski, Niemiec, Rumunii oraz 5 reprezentacji z Wietnamu. Sportowa rywalizacja odbywała się w kilku konkurencjach, które opisuję poniżej.
Thi Dau - wolna walka, która jest podzielona na kilka kategorii wagowych. Walczy się w ochraniaczach podobnych do tych, jakie stosuje się w WTF (olimpijskim TKD). Walka trwa dwie rundy po dwie minuty. Przepisy są bardziej liberalne. Ostatnio zabroniono uderzeń łokciem i używania technik zapaśniczych.
Don Luyen - formy z bronią lub bez broni (Quyen)
Long Ho Quyen - bez broni
Ngu Mon Quyen - bez broni
Tinh Hoa Luong Nghi Kiem Phap - formy z mieczem
Tu Tuong Con Phap - formy z długim kijem
Tu Ve Ngu Gio - specjalna samoobrona dla kobiet. Dosyć specyficzna kategoria, gdzie oprócz technik trzeba popisać się zdolnościami aktorskimi. Układ wykonują kobieta i mężczyzna, z tym, że "man" jest napastnikiem. Kobieta broni się przed różnymi atakami napastnika, wykonując na nim całą gamę z bogatych technik Vovinam VVD. Sytuacja mężczyzny nie jest wesoła. Ciosy zadawane są z całą siłą, rzuty i nożyce na nie przygotowanym napastniku spowodowałyby spore spustoszenie.
Don Chan Tan Cong - techniki nożyc na 4 partnerów. W tej kategorii liczyli się tylko Wietnamczycy. Ich popisy można porównać tylko do pokazów kopnięć ekspertów Tae Kwon Do czy grupy pokazowej Shaolin. To trzeba zobaczyć.
Song Luyen - formy z partnerem
Song Luyen Mot, Hai, Ba - formy z partnerem bez broni
Song Luyen Ma Tau - formy z partnerem z maczetą
Song Luyen Kiem - formy z partnerem - z mieczem
Song Luyen Dao - formy z partnerem z nożem
Nasi zawodnicy : Tomasz Marszałek, Piotr Bonikowski, Krzysztof Zaleski, Andrzej Witowski i Marcin Sobieraj wystąpili w różnych konkurencjach, zdobywając jeden srebrny oraz trzy brązowe medale. Pierwsze miejsca w większości konkurencji zajmowali Wietnamczycy. W kategorii walk, w cięższych kategoriach górą byli oczywiście Europejczycy.
Wspólne zdjęcie reprezentacji Polski, Niemiec, Rumunii z mistrzem Nguyen Van Chieu w Vo Duong w Sajgonie |
Polska ekipa w restauracji w Sajgonie z mistrzem Van Chieu |
Wizyta u Wielkiego Mistrza, II Patriarchy Vovinam VVD, Le Sang (10 dang)
Na tę wizytę czekaliśmy od początku naszego pobytu w Wietnamie. Ze względu jednak na nadmiar zajęć, nie tylko związanych z treningami odwiedziny mistrza doszły do skutku w dniu 14.08.br. Mistrz Le Sang mieszka obecnie w Ho Chi Minh (Sajgonie). W centrum Sajgonu jest To Duong (Kwatera Główna) Vovinam VVD. W trzypiętrowej kamienicy znajdują się m.in. na 3-cim piętrze mieszkanie mistrza, niżej sale treningowe i pokój wizyt. Na terenie To Duong mieści się również ołtarz mistrza (Ban Tho To) Nguyen Loc wraz z jego prochami. Każda ekipa, która odwiedza Kwaterę Główną najpierw składa hołd prochom mistrza, a później następuje spotkanie z mistrzem Le Sang. Podobny scenariusz odbył się podczas naszej wizyty. Polska ekipa (wraz z rumuńska) spędziła ponad godzinę w historycznym miejscu. Przekazaliśmy mistrzowi informację o działalności VVD w Polsce. Naszą wizytę skończyliśmy sesją zdjęciową z mistrzem i jego najbliższymi uczniami. Dla nas uczniów Vovinam Viet Vo Dao było to wielkie i niezapomniane przeżycie.
Polska Reprezentacja (Viet Vo Dao Polska) w To Duong - głównej kwaterze Vovinam VVD |
Ryszard Jóźwiak z Wielkim Mistrzem Le Sang w To Duong w Sajgonie |
Kwatera Główna To Duong działa niezależnie od Wietnamskiej Federacji Vovinam VVD (WF VVN VVD). Paradoksem jest to, że nie wszystkie organizacje Vovinam VVD na świecie współpracują z WF VVN VVD (mimo takiego samego programu szkoleniowego), ale wszystkie są pośrednio lub bezpośrednio związane z mistrzem Le Sang i grupą mistrzów z To Duong. W sierpniu br. miał odbyć się światowy kongres zjednoczeniowy wszystkich federacji Vovinam. W Polsce działają obecnie dwa nurty, tradycyjny związany z International VVD (czarne kimona) oraz sportowy (niebieskie kimona) z Vovinam VVD.