www.bachlong.q4.pl
www.bachlong.q4.pl
Szkoła Vovinam Viet Vo Dao

Szkoła Vovinam jest obecnie najpopularniejszą wietnamską szkołą walki wręcz poza Wietnamem. Jest stosunkowo młodym systemem. Jej twórca Co Vo Su (wielki mistrz założyciel) Nguyen Loc stworzył nowoczesną sztukę walki w oparciu o najnowsze metody szkoleniowe w połączeniu z wielowiekowymi tradycjami i doświadczeniami wielu pokoleń wietnamskich mistrzów Vo Thuat. Nguyen Loc na równym poziomie z rozwojem fizyczny traktował rozwój duchowy i intelektualny ćwiczących, co ma wyraz w jednej z zasad uprawiania VVN - całkowita równowaga między ciałem i umysłem. Mistrz był zafascynowany osiągnięciami kultury i myśli francuskiego oświecenia. Był otwarty na wszystkie postępowe prądy i kierunki intelektualne. Jego szkoła nie była zamkniętą szkołą sztuki walki ale ruchem opartym na wzajemnej przyjaźni i tolerancji. Wszystkie te poglądy i credo Mistrza Nguyen Loc zostały przeniesione do International VVD, dzięki mistrzowi Phan Hoang. IVVD kontynuuje dzieło i rozwija koncepcje mistrza Nguyen Loc mimo, że dzisiaj są to dwa różne nurty w sztukach walki.

Szkoła Vovinam Viet Vo Dao jako swój symbol posiada koło Am Duong, w które wpisany jest kontur Wietnamu. Z kolei ten symbol został opracowany przez II Patriarchę Vovinam VVD, Wielkiego Mistrza Le Sang w 1963 roku.

Mistrz Le Sang, który został następcą Co Vo Su Nguyen Loc zaadaptował do Vovinam wiele technik z innych sztuk walki, nie tylko z Wietnamu. M.in. techniki kickbokserskie, zapaśnicze wzbogacono technikami z Judo i Jiu jitsu.

Generacja Mistrzów Vovinam VVD

Wielki Mistrz - Nguyen Loc (1912 - 1960)

Wielki Mistrz - Le Sang (1920 - 2010)

Wielki Mistrz - Tran Huy Phong (1938 - 1997)

Mistrz - Manh Hoang (1938 - 1967)

Mistrz - Trinh Ngoc Minh (1939 - 1998)

Mistrz - Nguyen Van Chieu (dyrektor techniczny IVVN VVD)

Wielki Mistrz Nguyen Loc
Wielki Mistrz
NGUYEN LOC
Wielki Mistrz Le Sang
Wielki Mistrz
LE SANG
Wielki Mistrz Tran Huy Phuong
Wielki Mistrz TRAN
HUY PHUONG
Wielki Mistrz Le Sang
Wielki Mistrz
NGUYEN VAN CHIEU

Techniki charakterystyczne dla Vovinam VVD to głównie techniki nożyc - Don Chan (szkoła Vovinam słynie z tych technik). Jest ich ogólnie 21.

Ogólny podział technik nauczanych w Vovinam VVD

  • pozycje - Tan
  • techniki podstawowe (kopnięcia, uderzenia, podcięcia itp.) - Ky Thuat Can Ban
  • pady i przewroty - Lan Lon
  • techniki strategii - Chien Luoc
  • techniki kontrataków - Phan Don
  • techniki podwójne - Song Luyen
  • techniki zapaśnicze - Vat
  • techniki nożyc - Don Chan
  • techniki z bronią - Vu Khi
  • formy - Quyen

Charakterystyczne Quyen - Quyen Dao (formy bez broni)

    Thap Tu - 10 sekretnych listów;
    Long Ho - smok i tygrys;
    Tu Try Quyen Phap - 4 kolumny;
    Ngu Mon Quyen Phap - 5 bram;
    Viem Phuong Quyen Phap - koła w kwadracie;
    Tap The Bat Thuc Quyen Phap - forma długiej pięści;
    Xa Quyen - forma węża.

Vovinam Viet Vo Dao - dzisiaj

Vovinam VVD zawsze było otwarte na nowe prądy i kierunki w rozwoju. To właśnie dzięki inicjatywie i pomysłowi mistrza Le Sang powstała Federacja International VVD. Ideą mistrza było sprowadzenie sztuki walki od Viet Vo Dao (wietnamskiej sztuki walki) do Nhan Vo Dao (sztuki walki służącej ludzkości). Tę idee rozwiną Wielki Mistrz Phan Hoang w swojej 30 letniej pracy nad popularyzacją Viet Vo Dao i Viet Tai Chi.

W roku 1974 mistrz patriarcha Le Sang ustanowił mistrza Tran Huy Phong przedstawicielem organizacji VVD w Wietnamie, natomiast mistrza Phan Hoang prezydentem IVVD i odpowiedzialnym za rozwój tego ruchu na świecie. Z czasem na skutek różnych koncepcji rozwoju (o czym można przeczytać w historii IVVD) drogi tych dwóch dużych ruchów rozeszły się.

Obecnie ruch Vovinam jest praktykowany w wielu krajach. Jest kierowany m.in przez Federację Vovinam VVD w Wietnamie (Intercontinental Vovinam VVD Association) oraz Światową Federację VVN VVD z siedzibą w USA. Liczne sekcje, szczególnie we Francji są zrzeszone pod różnymi federacjami m.in. w IVVD.

Najbardziej rozwinięte kluby znajdują się w USA, Kanadzie, Francji, Niemczech oraz Hiszpanii. Kluby VVN działają również w Rosji, Białorusi i Ukrainie, gdzie nauczają szkoleniowcy z Wietnamskiej Federacji VVN. W Polsce, w ramach Polskiego Zrzeszenia VVD (Viet Vo Dao Polska) nauczane są techniki tej szkoły w ramach programu IVVD jak i również powstały autonomiczne sekcje Vovinam, będące zalążkiem przyszłego stowarzyszenia w ramach naszych struktur organizacyjnych.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie. X zamknij