Yawara - "siła zamkniętej pięści" lub "sześć cali śmierci"
Przedstawiam fragmenty mojej książki na temat samoobrony i technik walki wręcz yawarą oraz broniami podobnymi m.in. coc nho, yawgar, koppo, kubotan. W miarę możliwości, na stronach www. będą pokazane kolejne rozdziały oraz zdjęcia technik. W pierwszej części przedstawiam ogólną koncepcję podręcznika jak i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Na temat yawary możecie również dowiedzieć się z książki pt. " Kem Vo Combat - skuteczna samoobrona " mojego autorstwa.
Cz. 1 spis treści podręcznika
1 - co to jest yawaraJak wygląda yawara? Yawara jest to 12 - 15 centymetrowy kijek, który służy do uderzeń i nacisków na punkty witalne. Substytutem może być też popularna ostatnio składana pałka teleskopowa (Keibo). W walce wręcz (samoobronie) można wykorzystać również namiastki yawary w postaci długopisu, kawałka patyka czy dużego klucza. Dużym atutem tej broni jest łatwość ukrycia jej.
Klasyczna Yawara
Koppo
Shobo
Yawara jak już wspomniałem jest jedną z broni stosowanych w programie Jukado (szkoły soke Bruce Tegnera) jak również w szkole Kempo Tai Jutsu Jiu Jitsu. Techniki tą bronią były nauczane prawdopodobnie po raz pierwszy w Polsce przez autora książki w latach 70 - tych.
Jedna ze starych szkół Jiu Jitsu nosi nazwę Yawara Jiu Jitsu, zbieżność nazw jest przypadkowa.
W programie nauczania bardzo istotny jest sposób trzymania przyrządu. Nauka uderzeń, nacisków, dźwigni, duszeń itd. może być rozpoczęta dopiero wtedy, kiedy ćwiczący dobrze pozna podstawowe techniki ręczne (uderzenia) oraz zapaśnicze.
2 - krótka historia yawary
Na jednym ze zgrupowań combat mistrz Jiu Jitsu, Terry Winngrove - 7 dan, szkoleniowiec SAS zademonstrował uczestnikom seminarium działanie "kołeczka" zwanego yawarą. O jego skuteczności krążą wśród nich opowieści. Mistrz pokazał to, czego nauczył się od swojego nauczyciela, japońskiego lekarza Kimbei Sato. System ten liczy sobie ponad 350 lat. W systemie Ninjitsu stosowano techniki Eda Koppo (w wolnym przekładzie - sztuka łamania kości) gdzie broń używana była w postaci drewnianego lub żelaznego kijka.
Cechą charakterystyczną tego przyrządu było umieszczenie pośrodku żelaznego pierścienia, który przytwierdzony był do broni. Pierścień zakładano na środkowy palec, tak, że uniemożliwiało to wypadnięcia kijka z ręki. Pierścień był obrotowy, co dodatkowo pozwalało na wykonanie uderzeń lub nacisków różnymi powierzchniami. Obecnie jedna z federacji - International Buki Jutsu Federation ma w swoim programie naukę walki Sansetsu czyli zmodyfikowaną wersją "łamacza kości". Broni używa się pojedyńczo i parami. W starym systemie stosowano głównie naciski na punkty witalne. Ekspert musiał posiadać znajomość akupresury.
Inny sposób posługiwania się tym przyrządem opracował w 1950 roku, ekspert Jiu Jitsu, Frank Matsuyama z USA. Wielu amerykańskich instruktorów Jiu Jitsu włączyło do swojego programu nauczania yawarą ze względu na funkcjonalność i prostotę technik. Jednym z nich był mistrz Bruce Tegner, twórca nowoczesnego systemu walki wręcz Jukado. Nauczał on w latach 60 - tych i 70 - tych policję i FBI. W programie nauczania była również yawara. Inny ekspert, mistrz Walt Hartwich założyciel szkoły Hama Ryu Jutsu (dyrektor Academy of Martial Arts & Fitness) pierwszy raz zaczął stosować yawarę na treningu w 1967 roku. Jego nauczycielem był znany ekspert walki wręcz Ron Long. Opracowali oni swój system posługiwania się yawarą, bardziej oparty na uderzeniach i walce w dystansie.
Z innych znanych postaci Martial Arts należy wspomnieć o mistrzu Karate, Takayuki Kubocie, który opracował system Kubotan. W swoich założeniach i technikach nieznacznie rożni się od yawary. Poza kręgiem japońskich sztuk walki podobne przyrządy można spotkać w filipińskich sztukach walki. Broń ta nosi nazwę Tabak Maliit. W walce używa się dwóch przyrządów. Techniki podobne do tych, które wykonuje się w walce yawarą można wykonywać zamkniętym Balisongiem, zamkniętym "nożem motylkowym".
Tabak Maliit
Kubotan
Balisong
System JRYawaraS
- - sposoby ukrycia yawary,
- - sposoby szybkiego wyjmowania przyrządu,
- - techniki uchwytów yawary,
- - metody uderzeń, i nacisków ( atemi yawara ),
- - techniki walki dwoma yawarami,
- - łączenie yawary z innymi broniami ( tambo, tanto itd. ),
- - sposoby łączenia atemi yawara z technikami zapaśniczymi,
- - yawara kontra inne bronie,
- - trening Yawarą,
- - taktyka walki ( zasady ) wg. systemu JRYawara,
- - techniki samoobrony,
- - techniki posługiwania się koppo,
- - inne bronie - coc nho, yawgar, kubotan.
Sposoby trzymań yawary (wg. nomenklatury Kempo Tai Jutsu)
KEIKO - "dziób ptaka". Kijek jest trzymany między palcami tak, że jedną stroną opiera się na dłoni, a strona do zadawania ciosów trzymana jest przez palce.
TEGATANA - "ręka - nóż". Ta technika przeznaczona jest głównie do uderzeń i pchnięć. Kciuk służy do blokady jednego z końców yawary. Ciosy zadaje się głównie z góry na dół, uderzenie oraz pchnięcie tak jak nożem.
IPPON KEN - "pięść - punkt". Yawara trzymana jest pomiędzy palcami zamkniętej pięści. Wystaje kilka centymetrów poza palce. Najbardziej efektywne są techniki pchnięć z krótkiego i bliskiego dystansu.
HERABASAMI - "szczęki tygrysa". Są to głównie techniki nacisków na punkty witalne i duszenia. Techniki bardzo skuteczne w bliskim kontakcie.
KUMADE - "łapa niedźwiedzia" ten sposób użycia jest możliwy w przypadku, kiedy yawara posiada sznurek łączący nadgarstek z kijkiem.
Korzystając z yawary można zadawać ciosy w różnych płaszczyznach. Eksperci walki tym przyrządem zalecają pierwszy atak na ręce, a później na twarz lub szyję. Ważna jest również praca nadgarstkiem w czasie wykonywania poszczególnych technik. Yawarę można również stosować mając bronie w obu rękach.
Używając w walce yawary musimy pamiętać, aby nie stać się "niewolnikiem broni". Należy tak praktykować walkę yawarą (ta uwaga dotyczy i innych broni), aby w momencie jej utraty, lub w razie nie możliwości jej zastosowania potrafić efektywnie wykorzystać cały arsenał technik, które są ćwiczone w walce bez broni.
Poniżej przedstawiam kilka przykładów zastosowania yawary w oparciu o Kata. Kata ma na celu naukę nie tylko specjalnej taktyki walki yawarą, ale również naukę przekładania broni z jednej ręki do drugiej. Pozwoli to na indywidualny trening baz partnera. Po formie pokazana jest interpretacja kata. Poniżej pokazane formy, są Kata programowymi w Kempo Tai Jutsu.
YAWARA NO KATA SHODAN
- ukłon REI, pozycja YOI GAMAE
- przejście do pozycji ICHIGI GAMAE (migi) /yawara w lewym ręku/
- blok UWA UKE (migi, jodan)
- uderzenie TSUKI YAWARA (hidari, chudan)
- lewą ręką przechwyt za głowę
- uderzenie OTOSHI TETTSUI YAWARA (hidari) w szyję z jednoczesnym kopnięciem HITTSUI GERI (hidari, chudan) w twarz
- odskok do tyłu, zmiana pozycji ICHIGI GAMAE (hidari), yawarę przekładamy do prawej ręki
- blok SUKUI UKE (hidari, gedan)
- podcięcie DE ASHI BARAI (hidari, gedan)
- przejście do pozycji FUKKO GAMAE z jednoczesnym uderzeniem TSUKI TEGATANA YAWARA (migi, gedan)
- przejście do ICHIGI GAMAE (hidari) - wykonujemy techniki na drugą stronę
- ukłon REI, pozycja YOI GAMAE
YAWARA NO KATA NIDAN
- ukłon REI, pozycja TAIKI GAMAE, /yawara w prawym ręku/
- lewą nogę cofamy do tyłu wykonujemy uderzenie OTOSHI IPPON KEN YAWARA (migi, chudan) w zgięcie łokcia a następnie uderzamy MAWASHI HIJI UCHI (migi, jodan), lewą ręką przytrzymujemy rękę przeciwnika
- TSUKI YAWARA (migi, jodan) w szyję, następnie korzystając z yawary wykonujemy dzwignię KOTE MAWASHI
- kopnięcie KOGATO GERI (hidari, gedan) i wycofanie do tyłu do pozycji ICHIGI GAMAE (migi)
- obrót wokół osi o 3600 TAI SABAKI /obrót na zewnątrz, tak aby być za przeciwnikiem/
- duszenie yawarą HADAKA JIME z naciskiem na tchawice
- obalenie i nacisk yawarą HERABASAMI
- powrót do pozycji ICHIGI GAMAE (migi)
- kata w drugą stronę
- ukłon REI